Színes, krétai élmények
Kréta, a görög fővárostól légvonalban mintegy 320 km távolságban töri meg a Földközi-tenger valószínűtlenül kék tükrét. A sziget barátságos klímája és változatos tájai mágnesként vonzzák a turistákat.
Ha krétai utazásunkat tervezzük és kezünkbe vesszük az útikönyvet láthatjuk, hogy a szigetet négy régióra osztják (Chania, Rethymno, Heraklion, Lassithi), amelyek mindegyike egyedi és varázslatos.
Chania – hegyek, lagúnák vonzásában
A sziget legnyugatibb régiója Chania, ahol a hegyek ormai a 2000 méteres szintet is elérik, így a természetrajongóknak igazi túraparadicsom lehet, tengerpartjai pedig elbűvölik a látogatókat, elég csak a már-már giccsesnek tűnő flamingó-rózsaszínű homokjáról híres Elafonissi-re gondolni. Méltán vélhetjük úgy, hogy ez a sziget legnépszerűbb üdülőhelye, ahol a lassan mélyülő, kristálytiszta vízben sokan lubickolnak kedvükre. A lagúna paradicsomi állapotot idéz kicsiknek és nagyoknak egyaránt, és az igazi „tengerparti életérzést” testesíti meg.
Szamariai-szurdok
A természet és az aktív kikapcsolódás szerelmeseinek kötelező „mutatvány” a 15 km hosszú Szamariai-szurdok felfedezése. A több mint 1200 méter tengerszint feletti magasságból induló és a tengernél végződő varázslatos sziklaformációkkal megáldott szurdok bejárása akár 5-6 órát is igénybe vehet. Olykor-olykor több száz méter magas függőleges sziklafalak között túrázunk, ami rendkívül különleges élményt nyújt. Mielőtt nekivágnánk a túrának, érdemes figyelni a stabilan tartó lábbelire, a vízutánpótlásra és a nap elleni védelemre.
Rethymno – történelmi helyszínek, bájos falvak, hívogató strandok
Rethymno a sziget legkisebb régiója, ennek ellenére ő büszkélkedhet a legmagasabb csúccsal, hisz itt emelkedik a majd 2500 méter tengerszint feletti magassággal rendelkező Psiloritis (2456). A régió központjáról elnevezett Rethymno pedig bűbájos üdülőközpont, amelynek történelmi részei igen figyelemre méltóak.
Maga Rethymno város Kréta egyik legpezsgőbb tengerparti városa, ahol a hangulatos bárokban, tavernákban tetten érhető a bohém fiatalságra jellemző – olykor kora reggelig tartó – tivornya csakúgy, mint az épületek tégláiból lüktető történelmi idők lenyomata. Ez utóbbira jó példa az óváros és a velencei stílusú kikötő, vagy a városképet uraló XII. századi erőd. Krétát is tépázta a történelem vad szele, hisz a török időben nemcsak a várost, hanem a sziget nagy részét is feldúlták a törökök. Ellenük történő védekezés szimbóluma lett a velenceiek által épített erőd.
Ezer méter élvezet
A város partvidéke egy rendkívül hosszan elnyúló, csodás, homokos strand, ahol a szállodák, hotelek strandjainak változatos napernyői és nyugágyai várják a strandolókat.
Arkadi kolostor
Ha vonzódunk a történelmi helyszínekhez, semmi esetre se hagyjuk ki a Rethymnotól nem messze található XII. századi Arkadi kolostortort, amely Arkadios szerzetesről kapta a nevét. A velencei stílusú kolostort körbejárhatjuk és bepillantást nyerhetünk az ikonok, és bizánci műemlékek sejtelmes világába is.
Heraklion – paloták ölelésében: Knosszossz, Fesztosz és társai
A sziget fővárosáról elnevezett régió ugyancsak megér egy „misét”, hiszen festői tengerpartjai mellett történelmi időutazást is tehetünk, ha felkeressük a várostól csupán 6 km-re lévő híres Knosszoszi palotát, de Fesztoszt (Phaistos) vagy Gortüszt (Gortys) is említhetnénk. Azzal szinte mindenki egyetért, hogy aki Krétára látogat, annak mindenképpen fel kell keresnie a sziget legnagyobb palotáját, a mínoszi időkből származó Knossost, amelyet csupán 1878-ban fedeztek fel a régészek.Ha kivárjuk a kapunál kígyózó sort, és utána bebocsátást kapunk, minden egyes kő a történelmet leheli, és hátborzongatóan izgalmas mínoszi civilizáció romjai között kószálni.
Az épületegyüttes alapos megismerésére szánjunk időt, mert megéri.A monda szerint ide zárták be egy labirintusba Minotauruszt, az embertestű, bikafejű lényt, de erről még tárgyi bizonyítékokkal nem sikerült előrukkolni a történészeknek. Mindenesetre, óriási élményt nyújt a többezer éves romok között elmerengeni azon, hogyan élhettek itt anno az emberek.
A palotától nem messze keressük fel a Fesztoszt (Phaistos) is, ez kevésbé ismert, de szintén figyelemre méltó palotarom.
Laasithi – pálmafák, Zeusz és történelem
Laasithit már csak azért is érdemes felkeresni, mert a monda szerint itt született az ég és a villámok görög főistene, Zeusz. A görög mitológia mellett megmerítkezhetünk a régió csalogató fürdőhelyeinek habjaiban, vagy nyugalmat kereshetünk a hegyek között csendesen megbújó falvacskákban. És ha már felkerestük Laasithit, a világért se hagyjuk ki a pálmaligetéről híres, meseszép Vai Beach-et. A kékes-zöldes színű tenger homokos partja nem hagyja érzéketlenül a látogatót: itt olyan érzésünk támad, mintha a Karib-térségben nyaralnánk.
Képgaléria: